Telefon

0266 246 53 63


“GAZ OCAĞINDAN JET UÇAĞINA KADAR”

1989 yılından beri rektefecilik ile uğraştığını söyleyen Barış Kısacık, araçların motor yenilenmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Barış Kısacık, motor yenilemede dikkat edilecek noktaları anlattı.


 

Uzun yıllardır Balıkesir’de motor yenileme işi ile uğraşan Barış Kısacık, araç sahiplerini motor yenileme konusunda uyardı. Rektefe ( motor yenileme) yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Barış Kısacık, araç bakımını geciktirmenin motora zarar verdiğini söyledi.

“GAZ OCAĞINDAN JET UÇAĞINA KADAR”

 

1989 yılından beri sektörün içinde olduğunu söyleyen Barış Kısacık, “1974 Eskişehir doğumluyum. 1977 yılından beri Balıkesir’de istikamet etmekteyim. 1989 yılından beride baba mesleğim olan rektefeciliğe devam ediyorum. 2013 yılında kendi başıma dükkanımı açtım. Sloganımız şu gaz ocağından jet uçağına kadar. Çok eski arabalardan tutunda üst sekment araçların motorlarına kadar yenilememizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“2 YIL GARANTİ VERİYORUZ”

 

Araçlarda motor yenilemeyi yaptıktan sonra 2 yıl garanti verdiklerini söyleyen Barış Kısacık, “İstediğimiz malzemeyi aldıktan sonra orijinal parçayı kullandıktan sonra 2 sene garanti veriyoruz. Şimdi duruma göre değişiyor eski araçları da dönem dönem yaşıyoruz ama üst sekmen araçlarda problemler daha fazla” şeklinde konuştu.

“BAKIM GECİKİRSE MOTOR ZARAR GÖRÜR”

 

Araç sahiplerinin araç bakımını geciktirmemesi gerektiğini söyleyen Barış Kısacık, “ Kişiler bakımı geciktirdiği için motorlar zarar görür. 10.000 de yağ değişecek. 12.000 kilometre gidelim dediğimizde üst sekmen araçlar daha fazla dökülür o yüzdende üst sekmen araçlar daha fazla geliyor. Şimdi eski model bir araçla üst sekmen bir aracın motor yenilemede bizim işçiliğimiz sabittir fakat düşük fiyatlar duyabiliyoruz. Yeni açılan servisler bizi etkilemiyor daha bizim artımıza bunlar biz direk ameliyata giriyoruz zaten bizim işimiz iç organlar pistondu granttı segmandı yataktı gibi” ifadelerini kullandı.

“YAĞ ÇEŞİTLERİ ARTTI”

 

Motor yağlarının çeşitlerinin arttığını söyleyen Barış Kısacık, “ Kış geldi özellikle antfriz bakımınıza fren sistemi, yağ bakımı bunlar çok önemli. Eskiden sadece 1 çeşit yağ biliyorduk Fakat şu an piyasada 100 çeşit yağ var aracımızın bakımını yaptırırken 5 TL leri 10 TL leri aramayın ondan sonra motoru yenileme vadesini uzatmış oluruz” dedi.

Motor neden rektifiye edilir?

 

İçten yanmalı motorlarda motorun hareketli parçaları birbirlerine sürterek zamanla aşınırlar. Bir süre sonra parçalar arasında yağ filminin muntazam oluşmaması, kompresyon kaçaklarının artması ve yağın yakıta aşırı miktarda karışarak yanması sonucu motor başlangıçta göstermiş olduğu performanstan uzaklaşır ve motorda güç düşmesi gözlenir. Rektifiye (daha doğrusu motor yenileme) esnasında motorun aşınmış parçaları orjinal fabrika üretimi değerleri doğrultusunda yenilenerek motor çalışmaya hazır hale getirilir.
Motor yenileme bir yetkili servisinin dışarıya taşara ettiği maliyet yükü ve riski en yüksek işlemdir. Ülkemizde sayıları 1200’e yaklaşan motor ve silindir kapağı yenileme firmaları arasında makine parkı eksiksiz olan ve revizyon metodlarını bilinçli şekilde uygulayan firma sayısı çok azdır


Biz Sizi Arayalım

“Sizinle irtibata geçebilmemiz için GSM numarasını ekteki ilgili alana girer misiniz.” Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.